Bár Marsot terveztem, mégis válogatást állítottam össze. (Nem találtam a marsos képeket.)
Eta Carinae-köd - Caldwell 92.
A Hajógerinc (Carina) csillagképben található, amit az északi félgömbről nem látunk. 1751-ben fedezte fel Nicolas Louis de Lacaille. Átmérője kb. 300 fényév.
Több ködre is felosztható, ilyen a Kulcslyuk-köd, nevét John Herschelltől kapta. Engem inkább a kulcsra emlékeztet.
Mennyi égitest!
NGC 6302 vagy Bug nebula (bogár) vagy Butterfly nebula (pillangó) vagy Caldwell 69.
1880-ban fedezte fel Edward Barnard a Skorpió csillagképben. Érdekessége, hogy a haldokló csillag által kilövellt por és gáz egy síkban található, míg a legtöbb esetben gömböt formáznak a ködök. Egy brit kutatócsoport jégkristályok jelenlétére utaló nyomokat talált a csillag 250.000°C-os felszínén.
35,7 km/s sebességgel közeledik felénk. (Viszonyításképp: a Föld kb. 30 km-t tesz meg egy másodperc alatt a Nap körül.)
M17, NGC 6618, Omega-köd, Hattyú-köd, Patkó-köd.
A Nyilas csillagképben található, 5000-6000 fényévre tőlünk. 1745-ben Philippe Loys de Chéseaux, majd 1764-ben tőle függetlenül Charles Messier katalogizálta.
Lófej-köd az Orion csillagképben, az Orion-köd része.
Blackeye Galaxy, Feketeszem- vagy Ördögszem-galaxis, M 64, NGC 4826. Spirálgalaxis a Bereniké haja csillagképben. 1779-ben és 1780-ban egymástól függetlenül három csillagász is felfedezte.
A galaxis fősíkjában levő csillagok ellenkező irányban forognak, mint a külső régiókban találhatók. Ehhez hasonló jelenséget eddig még egyetlen esetben sem találtak. Ez az állapot legfeljebb csak 100 millió évig maradhat fenn. A különleges forgást az okozza, hogy a galaxis a közelmúltban egy másik galaxissal ütközhetett úgy, hogy anyaga a nagyobb galaxis csillagaival szembeni pályára kényszerült.
NGC 1977 reflexiós köd, mely porból álló felhő, és a közeli csillagok fényét veri vissza. Az Orion-ködtől északkeletre található, hívják még Futó ember ködnek is (The Running Man Nebula).
NGC 6164-5. A Szögmérő csillagkép mellett található.
Bumeráng-köd vagy Csokornyakkendő-köd (Bow Tie). Tőlünk 5000 fényévre, a Kentaur csillagképben található. Hőmérséklete -272,15°C, 1 K (Kelvin). A 0 K az abszolút nulla fok, ilyenkor a molekulák nem végeznek hőmozgást. A Bumeráng-köd az univerzum jelenlegi leghidegebb helye. A gáz 164 km/s sebességgel áramlik az űrbe.
Egy Napunkhoz hasonló csillag öröksége.