Ma este G megkérdezte, hogy elfogadnék-e majmot háziállatként.
Azt mondtam, hogy azt nem, de pont valamelyik nap gondoltam arra, hogy lemúrt (gyűrűsfarkú maki, King Julien) szívesen elfogadnék.
Találtam egy cikket a neten, mikor rákerestem,... egy az egyben illik Julienre.
A makik okosabbak és ravaszabbak, mint hittük
A közelmúltig még a főemlőskutatók is úgy gondolták, hogy a makik – bár tüneményesek – intellektuálisan nem állnak a helyzet magaslatán. Egy vizsgálat azonban rávilágított, hogy van eszük, csak éppen nem használják ingyen…
A Duke Egyetem Főemlős Központjában Elizabeth Brannon, a pszichológia és agytudományok docense kezdte meg két makifaj tanulmányozását. A kutató maga is erősen kételkedett a jópofa állatok szellemi képességeiben, így igencsak meglepődött, amikor azt tapasztalta, hogy a makik is figyelemreméltó eredményeket érnek el számítógépes feladványok megoldásában.
A félmajmok (Prosimii) a főemlősök fejlődésétől mintegy 55 millió évvel ezelőtt váltak le. Korábbi vizsgálatok alapján úgy tűnt, hogy az ide tartozó makik intellektuális fejlődése messze elmarad az emberszabású majmokétól.
Brannon gyűrűsfarkú makiknak (Lemur catta) azt a feladatot adta, hogy miután egy érintőképernyős monitoron egymás után különböző képeket láttak megjelenni, rendezzék a később egy csoportban megjelenő ábrákat a megjelenés sorrendjébe. A makik ezt a feladatot ügyesen végrehajtották, de csak akkor, ha valamilyen édességet helyeztek a helyes megoldás jutalmaként kilátásba.
Haszonelvű szőrcsomók
Brannon szerint ez lényeges különbség a majmok és a félmajmok között. A majmok ugyanis maguktól, a játék kedvéért is hajlandóak részt venni feladványok megoldásában, míg a makiknál az elsődleges motiváció a jutalom volt. Olyannyira, hogy sokszor egymás orra elől is elhappolták a nyereményt úgy, hogy odamentek egy másik társuk számítógépéhez, és azon befejezték az általa megkezdett megoldást.
Egy másik vizsgálatban a mongúz makiknak (Lemur mongoz) adták azt a feladatot, hogy válasszanak két, finomságokkal megtöltött zárt plexidoboz között. A két dobozban eltérő mennyiségű gyümölcs volt. A makik általában következetesen a nagyobb adagot választották, azonban előfordult olyan is – főleg amikor kis különbség volt csak a dobozokban lévő mennyiségek között – hogy rosszul döntöttek. Ez arra utal, hogy számolási képességeik csak nagy vonalakban megbízhatók.
Brannon szerint a makik nagyot nőttek a tudományos közvélemény szemében, hiszen korábban jóval kevesebb intelligenciát tételeztek fel róluk. A kutatónő tovább folytatja vizsgálatait a makik eddig fel nem ismert szellemi mélységeinek felderítése érdekében.
nagyon érdekes volt. Persze kell is, hogy átmenet legyen, mondhatni fejlődési lépcső a makik és félmakik közt.
VálaszTörlésmelyik filmben voltak lemurok? Jégkorszak? vagy marhaságot írtam?
Én nagyot nevettem. Láttad a Madagaszkárt? Meg van olyan sorozat, hogy Madagaszkár pingvinjei (vagy valami ilyesmi a cím). Abban van King Julien:) Teljesen ilyen a jelleme:)
VálaszTörlésJaaaaaahj, Julien... XD :-D Istenem, mennyire jópofa volt! :-D Egyébként ez nagyon hasznos információ, köszönet érte! :-D
VálaszTörlésNagyon bírom Julient, főleg ahogy az angol szinkronhang beszél:)
VálaszTörlésÖrülök, hogy hasznosnak találtad:)