2010. augusztus 4., szerda

Válogatás - planetáris ködök

Ismételten válogatást hoztam, ismertebb (és kevésbé ismertebb) ködökről. Az alábbiak közül több is a kedvenceim közé tartozik, már csak azért is, mert jellegzetes alakjukat könnyen felismerem.


HD 44179 - Piros téglalap.

Elefántormány-köd. Távolsága 2400 fényév, a Cepheus csillagképben található.

Mz3 - Hangya-köd. Többféleképpen keletkezhetett: alakíthatta a központi csillag mágneses tere, a másodpercenkét ezer km-es sebességű gázkilövellés, a csillag keringése, illetve a ködben egy másik, halványabb csillag rejtőzhet a központi közelében.

Hen 1357 - Rája-köd. A legfiatalabb ismert planetáris köd, a könyv szerint. 130-szor nagyobb a Naprendszernél, és tágul. 18.000 fényévnyire van az Oltár csillagképben. A központi csillag (a jobb oldali, nagyobb, a középső területen) életének utolsó korszaka felé tart, fehér törpe lesz belőle, mellette kísérőcsillag található.



M27, NGC 6853 - Súlyzó-köd. Charles Messier fedezte fel 1764-ben. A Róka csillagképben, 1250 fényévnyire található. Az egyik legfénylőbb planetáris köd. Központi csillaga 85.000°C-os kékes törpe. Itt is találhatók üstököscsomók, mint a a Helix-ködben (lásd korábbi bejegyzés). A mi Napunk is ilyenné válhat. (Tudom, tudom, a Helixre is ezt írtam, de az is gömb alakú, ott is vannak üstököscsomók, csak épp úgy "nézünk be a lyukon", hogy laposnak tűnik.)






Minkowski 2-9, Minkowski lepkéje. Középen két csillag kering egymás körül, a Plútó keringési pályájánál tízszer nagyobb körben. Több mint 300 km/s-mal illan az anyag. A Kígyótartó csillagképben, 2100 fényévnyire van tőlünk.


MyCn 18 - Homokóra-köd. Láthatatlan kísérő csillag gravitációs hatása alakította ki a formát. Központi része emberi szemre hasonlít. 8000 fényévre van tőlünk.

NGC 2392, Caldwell 39 - Eszkimó köd. William Herschel fedezte fel 1787-ben. A központi csillag felszíni hőmérséklete 40.000°C,  az erős szél hozta létre a belső gyűrűket, a külső héj narancssárga szálai több fényév hosszúak. Az Ikrek csillagképben, 3830 fényév távolságra található. A vörös szín nitrogén, a zöld hidrogén, a kék oxigén, a lila hélium. (Mondjuk én csak sárgát látok.)


Barnard 33 - Lófej-köd. Az Orion csillagképben található, az Orion-köd része.



OH231.8+4.2. Záptojás planetáris köd. A kék hidrogén és nitrogén. Nevét a szokatlanul magas a kéntartalma miatt kapta. A Hajófar csillagképben található, tőlünk 5000 fényévnyire, hossza kb. 1,4 fényév. A következő ezer évben teljes bipoláris köddé alakul át.

Az M51, Whirlpool-galaxisban található az alábbi alakzat. Hogy mi lehet a háttérben... itt, itt és itt vannak anyagok (angolul).

5 megjegyzés:

  1. Wow! Nagyon jó képek! A Hubble készítette őket? vagy valamelyik más?
    Az összeállítás is klassz!
    A Lófejt nagyon szeretem, meg a Fátyolt. De még újakat is (számomra ismeretleneket) láttam Nálad. Nagy élmény volt! Kösz.

    VálaszTörlés
  2. Szia!
    Örülök, hogy tetszettek a képek!
    Van még ott, ahonnan ezek jöttek! ;)
    Egy részét biztos, hogy a Hubble készítette, meg a NASA honlapjáról mentettem le, de nem mernék megesküdni, hogy mindet a Hubble készítette.
    Viszont lesz olyan is, amit különféle szondák készítettek, amik a bolygókat látogatták meg.
    Én köszönöm, hogy benéztél! :)

    VálaszTörlés
  3. Ne viccelj! Nagy élmény volt. XD
    A szegedi képeidet is átnéztem. Gyönyörűek. Én odajártam egyetemre, de folyton siettem, a városnak ezt az arcát nemigen láttam.
    A Fűvészkertbe pedig évek óta tervezek egy kirándulást. Hát most Te meggyőztél, hogy be kell már iktatnom! :)))

    VálaszTörlés
  4. Szegeden "csak" levelezős voltam, így a feeling csökkentve jött át. Szeged =vizsgázás számomra.
    De egy dolgot még kérdezni akartam. Mi ez az érdeklődés s csillagászat iránt? Sőt! Növények, éplületek, novellák ... dícséretesen nagy az érdeklődési köröd. Mivel foglalkozol?

    VálaszTörlés
  5. Nyelvvizsga: A német megvan, az angolnak kellene nekiállnom, de munka után valahogy nehéz leülni hozzá, meg aztán szinte elölről kellene kezdeni. De asszem az lesz a megoldás, hogy valami tanfolyamra nevezek, mert akkor talán nagyobb motiváció hajt majd. Úgy egyébként olvasás után megértem, de lefordítani már nem tudnám. (Sokat segített az angolkönyv-olvasás.)
    Na, igen, talán a rizsázást tudnám munka során felhasználni, de a szakszövegek írása nehezebben megy, mint a novelláé.
    :) Nálam is megfordult a csillagászat, meg a tengerészgyalogosság, meg a helikoptervezetés, pilóta... :), és a távcső is még álom. De az mindenképp lesz. Volt már binokulár a kezemben, de csak szimpla, egyszerű, és azzal is csak nappal nézelődtünk (meg a kóterban a fiúk épületét:D), viszont akkor még eszembe nem jutott volna, hogy erre is lehetne használni, pedig az Orion-ködöt (kedvenc) szerintem azzal is simán lehetne látni.
    De a távcső mindenképp meglesz, és majd alig lehet majd lerobbantani róla, mint sokszor a Stellariumról vagy a GoogleEarth-ről:)

    VálaszTörlés